Vizija razvoja Obrtne cone Trebnje Vizija razvoja OCT temelji na ustvarjanju sodobnega, trajnostno naravnanega in inovativnega gospodarskega okolja, ki bo privlačno za podjetja, vlagatelje in zaposlene. OCT želi postati vodilno poslovno središče, ki bo s svojimi infrastrukturnimi izboljšavami, podporo tehnološkim inovacijam ter medsebojnim sodelovanjem podjetij spodbujalo rast, razvoj in konkurenčnost podjetij
Prosta stavbna zemljišča za širitev Obrtne cone Trebnje
Vizija 2035
S to vizijo si prizadevamo, da Obrtna cona Trebnje postane sinonim za uspešno, trajnostno in inovativno poslovno okolje, ki bo navdih drugim regijam in bo prispevalo k celovitemu razvoju Slovenije.
Poleg ciljev so pomembne tudi nekatere usmeritve, ki jih deležniki v procesu nastajanja vizije označujejo kot pomembne:
Vizija OCT temelji na izboljšanju prometne varnosti in dostopnosti. Ključni ukrepi vključujejo ureditev pločnikov ob državni cesti med bencinskim servisom in Komunalo Trebnje, vzdrževanje cest znotraj cone ter enoten pristop k urejanju in vzdrževanju javnih površin. To bo izboljšalo varnost in omogočilo nemoten prevoz blaga, kar bo pripomoglo k privlačnosti cone za nove naložbenike in podjetja. Dolgoročnejši vidik na tem področju je umestitev OCT ob srednji del 3. razvojne osi med Novim mestom in Celjem.
OCT stremi k trajnostnemu razvoju, ki vključuje večjo uporabo obnovljivih virov energije, kot so sončne elektrarne na javnih parkiriščih in zgradbah. Elektroenergetsko omrežje ne omogoča novih večjih porabnikov, zato je v kratkoročnem načrtu nova povezava med razdelilno transformatorsko postajo Trebnje, industrijsko in obrtno cono v zmogljivosti 5 MVA. Ureditev ustreznega odvodnjavanja padavinskih voda bo prav tako ključen cilj, saj trenutni sistem ni zgrajen za količino padavin, ki je v zadnjih letih značilna zaradi podnebnih sprememb. Vizija vključuje izboljšanje zelene infrastrukture z zasaditvijo zelenih barier za ločevanje poslovnih in stanovanjskih površin ter vzdrževanje javnih površin.
Vzpostavitev upravljanja gospodarstva in odgovorne osebe za razvoj OCT bo omogočila boljše vzdrževanje skupnih površin, ceste, zelenih površin in komunalne infrastrukture. Skupni upravitelj bo prav tako zadolžen za iskanje načinov za znižanje tekočih stroškov podjetij kot so stroški elektrike in ogrevanja, prek skupinskih nabav ter sodelovanja pri energetskih rešitvah. Cilj je vzpostaviti bolj usklajeno in učinkovito delovanje vseh podjetij v coni.
Vizija OCT vključuje tudi izboljšanje pogojev za delavce, kar bo olajšalo privabljanje delovne sile iz drugih regij in držav. Obstaja želja po izboljšanju gostinske ponudbe, kar bo povečalo kakovost življenja zaposlenih znotraj cone in pripomoglo k večji privlačnosti območja za nove poslovne dejavnosti. Poleg novih delovnih mest je treba zagotavljati delovanje drugih družbenih storitev, ki izboljšajo kakovost bivanja (šport, socialna vključenost, zdravstvo, izobraževanje in kultura).
Vizija razvoja OCT predvideva večje sodelovanje med podjetji znotraj cone, še posebej pri skupnih naložbah in rešitvah, kot so energetske rešitve, logistika in uporaba skupnih prostorov. To bo podjetjem omogočilo optimizacijo stroškov in ustvarjanje novih poslovnih priložnosti znotraj cone.
Širitev OCT je načrtovana v štirih fazah, pri čemer se vsaka osredotoča na strateški razvoj infrastrukture, poslovnih prostorov in povezav. Pristop omogoča ustvarjanje sodobnega, dinamičnega prostora za podjetnike, hkrati pa odgovorno upravlja z naravnimi omejitvami, kot so poplavne nevarnosti in varovanje okolja.
Prva faza razvoja je predvidena južno od novega krožišča na vzhodni strani ob državni cesti, za kar je že sprejet OPPN. Ta del bo služil kot vhod v obrtno cono, tam bodo trije manjši objekti, namenjeni skupnostnim prostorom ali delavnicam za mirne obrtniške dejavnosti. Prostori bodo na voljo po principu inkubatorja – obrtniki bodo lahko v teh prostorih za omejeno časovno obdobje začeli z dejavnostjo, kar jim bo omogočalo prehod iz domačih garaž na večje poslovne površine. Poleg tega bodo na voljo poslovno-storitveni prostori z različnimi dejavnostmi, kot so šport, inkubatorji in trgovine, kar bo okrepilo uporabnost območja za širšo skupnost. Odlok o zazidalnem načrtu za industrijsko-trgovsko-podjetniško cono Trebnje (OPPN) sicer omogoča tudi dejavnosti industrije, obrti, trgovine in poslovno-storitvenih dejavnosti.
V drugi fazi sta načrtovana izgradnja glavne gospodarske javne infrastrukture (GJI) in postavitev večjega trgovsko-skladiščnega objekta v skrajno jugovzhodnem delu cone. Cilj te faze je podpreti večje poslovne dejavnosti, ki zahtevajo razširjeno trgovsko-skladiščno infrastrukturo, ter izboljšati omrežje GJI v coni.
Tretja faza se osredotoča na vzhodni del cone, kjer je predvidena povezava z industrijsko cono. V tem delu bodo dokončane manjkajoče povezave za GJI (ceste, elektrika, voda, kanalizacija, optika), kar bo omogočilo umestitev večjih objektov za specializirane dejavnosti. Dva nova cestna kraka bosta povezovala industrijsko cono in naselje Primštal, kar bo pripomoglo k boljši pretočnosti prometa in dostopu.
Četrta faza predvideva širitev na severozahodnem delu cone. V tej fazi sta načrtovani nadomestitev stanovanjske enote, ki se nahaja znotraj gospodarskih površin, ter izgradnja dodatne infrastrukture (cesta, elektrika, voda, kanalizacija, optika). Treba bo omogočiti navezavo na severno obvoznico, ki bo to območje povezala z okolico. Na podlagi urbanistične zasnove bo tako omogočen nov prostor za tri večje objekte, namenjene trgovsko-poslovni dejavnosti.
Vse prihodnje ureditve in investicije temeljijo na načelu, da se ne škoduje bistveno, kar pomeni, da se ne podpirajo ali izvajajo gospodarske dejavnosti, ki bistveno škodujejo kateremu koli od okoljskih ciljev v smislu člena 17 Uredbe (EU) 2020/852. Pri tem se upoštevata tako okoljski vpliv same dejavnosti kot okoljski vpliv proizvodov in storitev, ki jih ta dejavnost zagotavlja, v njihovem celotnem življenjskem ciklu, pri čemer se zlasti upošteva proizvodnja, uporaba in konec življenjske dobe teh proizvodov in storitev.
Informacije o prostih stavbnih zemljiščih bodo objavljene v skladu z razvojnimi načrti.
Spletna stran Obrtne cone Trebnje. Storitev se izvaja v okviru projekta “Razširitev Obrtne cone Trebnje z umestitvijo krožnega križišča na regionalni cesti R1-215/1162 Trebnje – Mokronog v km 0,9+50”, katerega namen je izboljšanje pogojev za poslovanje, razvoj in rast podjetij, krepitev konkurenčnosti gospodarstva, povečanje dodane vrednosti podjetij ter izboljšanje pogojev za nastanek novih delovnih mest. Projekt je sofinanciran iz sklada Načrta za okrevanje in odpornost, razvojno področje C3: Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponenta K2: Dvig produktivnosti, prijazno poslovno okolje za investitorje in investicija D: Zagotavljanje inovativnih ekosistemov ekonomsko-poslovne infrastrukture.